Szlakiem polskich podróżników


Człowiek jest istotą ciekawską, spragnioną nowości, skłonną do podróży w nieznane. Od wieków ludzie wędrowali nie tylko po to, by zmienić miejsce swojego życia i zapewnić sobie bezpieczeństwo, ale także by handlować, eksplorować nowe przestrzenie i doświadczać nieznanego. W dawnych wiekach podróże były kosztownymi, czasochłonnymi, a niekiedy również wielce niebezpiecznymi wyzwaniami, na które mogli sobie pozwolić jedynie nieliczni. Przełomem okazał się wynalazek fotografii. Kadry utrwalone na szklanej kliszy lub metalowej płytce, na przykład w dalekiej Azji, mogły w krótkim czasie dotrzeć do tysięcy odbiorców z najodleglejszych zakątków globu, odkrywając przed nimi nieznane lądy, nowe cywilizacje i zadziwiające zabytki. Od połowy XIX wieku ciekawość pchała kolejnych podróżników „uzbrojonych” w aparaty fotograficzne w coraz odleglejsze rejony świata, w celu uwiecznienia tego, co nowe i nieznane.

Wśród fotografów eksplorujących nieznane lądy są także Polacy. Wiedzeni pasją fotograficzną, ale też działający na zlecenie obcych państw, dokumentujący dalekie wojaże, odległe miejsca i doniosłe wydarzenia. Choć dziś za pomocą internetu możemy oglądać z wygodnego fotela każdy zakątek naszego globu, dzięki starym fotografiom polskich podróżników odbywamy wyjątkową podróż w czasie ścieżkami przemierzonymi kiedyś przez naszych przodków.

W kolekcji MuFo odnajdziemy zapis wielu wyjątkowych podróży, a wśród nich: pioniera polskiej fotografii podróżniczej Leona Barszczewskiego do środkowej Azji, pisarza i podróżnika Witolda Chromińskiego po Afryce oraz jego wspólnej wyprawy z Arkadym Fiedlerem do Kanady, wybitnego bizantynisty Leona Sternbacha po Bliskim Wschodzie, fotoreportera Polskiej Agencji Prasowej Tadeusza Sochora dokumentującego codzienność w Republice Kubańskiej, podążymy śladami II Korpusu Polskiego z Gustawem Kamockim i odkryjemy magię Indii z Anitą Andrzejewską. Warto choć raz wybrać się w podróż w czasie i przestrzeni z polskimi fotografami, by potem – już na własną rękę – eksplorować zbiory Muzeum Fotografii i odkryć ich wizualne bogactwo.

Przygotował Patryk Masny
Stażysta w Dziale Inwentarzy MuFo