Twórca
artysta multimedialny
Skąpski Łukasz
1958 -
Artysta multimedialny, fotograf, performer, pedagog. Współzałożyciel i członek istniejącej od 2001 roku Supergrupy Azorro. Absolwent malarstwa na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Profesor w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki, wykładowca na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie, PJWSTK w Bytomiu oraz w Katedrze Fotografii i Filmu Eksperymentalnego na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi pracownię Fotografii i Strategii Artystycznych. Mieszka i pracuje w Szczecinie i Krakowie.
Jego twórczość cechuje duża rozpiętość stylistyczna, z której wyróżnić można dwa wiodące nurty: przyrodniczo-kontemplacyjny i społeczno-polityczny. Pierwsza kategoria to prace bazujące na obserwacji natury, bliskie sferze odczuć metafizycznych, malarstwu abstrakcyjnemu i światłu w znaczeniu symbolicznym, m.in.: „Rysunki cieniem” (1993-1994); „Rysunki światłem słonecznym” (1994-2001); „Księżyc w pełni” (2000). Drugi nurt reprezentują prace nawiązujące do rzeczywistości społeczno-politycznej, zrealizowane w formie dokumentalnej lub paradokumentalnej, m.in.: „Szeregi” (1990-1991); „Maszyny” (2006); „Przewodnik po Krakowie” (2006), „UND…?” (2006); „Żyć” (2006). W roku 2001 artysta został uhonorowany nagrodą Rouse Kent Public Art Award za realizację Via Lucem Continens, najlepszego zamówienia publicznego w południowej Anglii w 2000 roku.
Jest autorem licznych wystaw zbiorowych i indywidualnych, m.in.: „Załatw dzisiaj”, Galeria Zderzak Kraków (1988); „Szeregi”, Galeria Arsenał BWA Białystok, Galeria Zderzak, Kraków (1991); „Kwestia przypadku”, Galeria Studio Warszawa (1995); „Udogodnienia duchowe”, Galeria Arsenał Białystok, Galeria Stara BWA Lublin (1997), Muzeum Rzeźby Współczesnej, CRP w Orońsku (1999); „Wszystko już było”, Bunkier Sztuki Kraków (2003); „Maszyny”, Galeria ON Poznań, Galeria Potocka Kraków (2006); „Szara strefa”, Bunkier Sztuki Kraków (2006).
Prace Łukasza Skąpskiego znajdują się m.in. w kolekcjach: Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, MOCAK w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Fotografii w Krakowie, Galerii Arsenał w Białystoku, Muzeum Górnośląskiego, Instytutu Sztuki Wyspa w Gdańsku i Zachęcie w Zielonej Górze.