Twórca

zakład fotograficzny

Malisz Jan

1878 - 1928

Urodzony w Wiedniu fotograf, animator ruchu fotograficznego w Galicji, propagator sztuki, działacz społeczny i partyjny.

W 1895 roku zamieszkał w Nowym Sączu, gdzie podjął pracę urzędnika w kancelarii adwokackiej. Od 1896 roku działał w Stowarzyszeniu Robotników „Siła” oraz w Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego. Za działalność partyjną w 1899 roku został skazany w procesie jezuitów przeciwko czasopismu „Naprzód” na trzy miesiące więzienia. Aktywnie działał w Towarzystwie Uniwersytetu Robotniczego. Prawdopodobnie już w 1907 roku Malisz przeprowadził się do Krakowa, jednak jego pobyt w mieście potwierdza dopiero Stefana Mikulskiego Wielka Księga Adresowa Stoł. Król. Miasta Krakowa i Król. Woln. Miasta Podgórza z 1912 roku. Fotograf zamieszkał przy ul. Rakowickiej pod numerem 3, od ok. 1914 roku prowadził atelier przy ul. Wiślnej 14.

Malisz założył w Krakowie, a następnie we Lwowie filie Ogólnoaustriackiego Związku Fotografów. Swoje teksty publikował na łamach czasopism „Przedświt” oraz „Naprzód”. W „Tygodniku Ilustrowanym” nr 34 z 1912 roku, w cyklu Z galerii mistrzów ukazał się tekst Malisza poświęcony szwedzkiemu malarzowi Carlowi Larssonowi. W drugim numerze pisma „Przemysł i Rzemiosło” z 1921 Jan Malisz zamieścił artykuł pt. Fotografia nowoczesna

Niektóre źródła podają, że Jan Malisz był inicjatorem powołania „Fotografa Polskiego. Miesięcznika Ilustrowanego”, próżno jednak szukać w ówczesnej literaturze potwierdzenia tej tezy.

Jan Malisz zmarł na gruźlicę 10 sierpnia 1928 roku w sanatorium w Bystrej, został pochowany na cmentarzu Rakowickim.

Nazwisko Jana Malisza pojawia się przy okazji morderstwa popełnionego na małżeństwie Süskindów i listonoszu Przebindzie w Krakowie w październiku 1933 roku. Chodzi tu jednak o malarza Jana Malisza, syna fotografa.