Twórca

fotograf

Jabłonka Stanisław

1937 - 2005

Okres działalności: 1962 - 2005

Inżynier chemik, doktor Katedry Fototechniki Politechniki Wrocławskiej, asystent prof. Witolda Romera. Artysta fotografik, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach i szkoły muzycznej w klasie pianoli.

Tworzył w technice izohelii oraz jako pierwszy w Polsce wykonywał izohelie barwne  –  isopolichromie, wzorując się na twórcy tej techniki Povilasie Karpavičiusie. Był wielkim miłośnikiem i popularyzatorem fotografii, jego prace były prezentowane na wielu wystawach w kraju i za granicą. Współpracował z Europejską i Polską Federacją Stowarzyszeń Fotograficznych oraz był członkiem rzeczywistym naukowego stowarzyszenia International Committee for Imaging Science.

Zasłużony w pracy badawczej w dziedzinie nauki o barwie, kolorymetrii trójchromatycznej i fotografii barwnej. Przez całe zawodowe życie był związany z polskim przemysłem fotochemicznym jako wieloletni konsultant naukowy w Bydgoskich i Warszawskich Zakładach Fotochemicznych. Jego zainteresowania naukowe skupiały się na syntezie, właściwościach i zastosowaniu kryształów halogenków srebra w systemach światłoczułych, przeznaczonych do zapisu informacji obrazowej, a także na zależnościach między morfologią tych kryształów, a ich właściwościami sensytometrycznymi. Wniósł również poważny wkład w opracowywane przez Zakład Fototechniki Politechniki Wrocławskiej i wdrażane w przemyśle nowe technologie materiałów światłoczułych.

Był autorem lub współautorem 75 publikacji naukowych, wielu publikacji popularnonaukowych oraz artykułów w czasopismach krajowych i zagranicznych. Za działalność naukową i dydaktyczną został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Politechniki Wrocławskiej, Nagrodą Senatu Politechniki Wrocławskiej i Złotą Odznaką ZNP.

Od września 1980 roku, jako członek NSZZ Solidarność, pełnił funkcję redaktora niezależnego uczelnianego Biuletynu Informacyjnego. Aktywnie działał na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie, jako jeden z organizatorów wrocławskiego oddziału Fundacji im. Brata Alberta, od 1989 roku przewodniczący Zarządu Regionalnego Filii Fundacji we Wrocławiu, a od 1997 roku wiceprezes Zarządu Krajowego. Był współinicjatorem budowy we Wrocławiu pierwszego w Polsce przedszkola i warsztatów dla dzieci niepełnosprawnych. Za swoje zasługi na rzecz osób niepełnosprawnych został wyróżniony w 2001 roku nagrodą Totus Tuus, przyznawaną przez fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia.