Twórca

fotograf

Horowitz Ryszard

5.05.1939 -

Okres działalności: 1958 -

Polski fotograf, prekursor komputerowego przetwarzania fotografii, jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystów. Urodzony w Krakowie, w czasie okupacji wraz z rodziną osiedlony w getcie krakowskim, następnie więziony w obozach koncentracyjnych. Ocalony z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau dzięki staraniom Oskara Schindlera jako najmłodszy z uratowanych więźniów Oświęcimia (jako dziecięcy bohater został przedstawiony w filmie „Lista Schindlera” Stevena Spielberga, gdzie pojawia się również osobiście w końcowej scenie w roli jednego z żałobników przy grobie Schindlera w Jerozolimie). Po wojnie  odnaleziony przez matkę w sierocińcu dzięki filmowi nakręconemu przez radzieckich operatorów frontowych, na którym został rozpoznany przez bliskich. Wychowywał się w Krakowie z Romanem Polańskim, z którym dzielił pasję fotograficzną (wspólnie skonstruowali pierwszy tekturowy powiększalnik fotograficzny). Horowitz ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Był jednym ze współzałożycieli krakowskiej "Piwnicy pod Baranami" oraz dokumentalistą rodzącego się w Krakowie środowiska jazzowego. Jego pierwsza wystawa przedstawiająca kobiece akty pt. "Nagi krajobraz", zaprezentowana w 1958 roku w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, została zamknięta z przyczyn obyczajowych.
W 1959 roku zrealizował swoje marzenie i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Ukończył nowojorską uczelnię artystyczną Pratt Institute na wydziale projektowania i grafiki reklamowej. Po studiach został asystentem wybitnego fotografa Richarda Avedona oraz współpracował z czołowymi amerykańskimi agencjami reklamowymi. W latach 1965-1967 był dyrektorem artystycznym agencji Grey Advertising. W 1967 otworzył własne studio fotograficzne, specjalizujące się w fotografii reklamowej i wydawniczej. Jest pionierem efektów specjalnych w fotografii uzyskiwanych bez ingerencji Photoshopa. Kojarzony przede wszystkim z fotografią reklamową, w której wypracował własny, charakterystyczny styl, tzw. „styl Horowitza” będący, jak sam mówi, połączeniem "galicyjskiego surrealizmu i amerykańskiego szaleństwa".
Współpracował z wieloma studiami komputerowymi specjalizującymi się w tworzeniu efektów specjalnych na potrzeby fotografii, filmu i telewizji, m.in. z prestiżowym studiem R/GA Print Roberta Greenberga, dysponującym ówcześnie najbardziej zaawansowanym sprzętem na świecie.
Przez kolejnych pięć dekad jego prace były wystawiane, publikowane i trafiały do zbiorów muzeów na całym świecie, przynosząc autorowi liczne nagrody. Horowitz jest m.in. laureatem tytułu American Photographer of the Year, złotych medali od Art Directors Club of New York i nagrody amerykańskiego Stowarzyszenia Fotografów Reklamowych (APA). Uhonorowany doktoratami honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Wrocławiu, a w 2017 roku tytułem International Photography Hall of Fame and Museum. W Polsce Ryszard Horowitz został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (1996), Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008) i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2014). W 2014 roku przyznano mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.

Bibliografia:
Horowitz R., Życie niebywałe. Wspomnienia fotokompozytora, Wydawnictwo Znak, Kraków 2014.